Sports

Cavalier County Sports History

Spring 2011

Posted 4/4/19

By Dennis Throndset

The Lady Cards from Langdon repeated a win from the 2010 regional by clipping Midkota, 61-36.  The Cards got on the scoreboard early as they built an 18-7 first quarter lead.  They stretched their lead out in each quarter as three players scored in double figures – McKenzie Hart 17, Breanna Mack 14, and Brenna Downs 14.  The Mustangs were led by Shaye Ronningen who tallied 18 points.

The Langdon Cardinals faced the Four Winds-Minnewaukan-Warwick Indians in the semifinals of the Region IV tournament.  The Cards found the going pretty tough in the early stages of the contest and couldn’t recover, losing 67-47.  Jessica Hale, who would be named the Senior Player of the Year at the tourney’s conclusion, destroyed the Cards’ plans with her long-range shooting.  Hale was the game high scorer with 31; she had 25 by intermission on five of seven from downtown!  The Cards were led in scoring by Breanna Mack with 15 and McKenzie Hart with 11.  The loss dropped the season record to 18-6.

In the game for third place in the Region IV tournament, the Lady Cards faced the #9-ranked Harvey/Wells County Hornets.  Langdon trailed 31-18 at the intermission and could not battle the size of the Hornets in the 67-56 loss.  The leading scorer for the Cards was McKenzie Hart with 26.  She was aided by Breanna Mack with 13.  6’2″ center Maggie Lorenz of the Hornets had 23 points to lead four double-figure scorers for the Hornets.  The Cardinals ended their fine season with an 18-7 record.

The Langdon Blades Babes traveled to Dickinson to participate in the Girls A2 state tournament.  In their first contest, the Babes tied Miles City, Montana, 3-3.  Kristi Hennager scored two goals and her sister, Kelly, had one goal.  Morgan Kramer had 25 saves in the game.  In their second game of the event, Langdon lost to the Watford City Oilers, 6-3.  In a very physical game, Langdon got goals from Kelly Hennager, Renae McGauvran, and Kristi Hennager.  Kramer made 44 saves in the nets.  On Saturday, the team was able to end their season with a win as they clipped the Lady Outlaws of Dickinson, 7-4.  Tallying the goals for the Babes were Kelly Hennager with a hat trick and singletons by Brooke Darling, Emily Fetsch, Kami Kay Christianson, and Kristi Hennager.  Brynn Fischer did a great job in filling in for an injured Morgan Kram as she stopped 16 shots.  With the win, the Babes won consolation!

The Blades Boys had their State Junior Gold tournament in Watford City.  They had a title in mind when they began the tournament.  Unfortunately, the third-seeded Blades lost their first match to the sixth-seeded Fargo Flames team, 4-1.  Despite outshooting the Flames, 48-33, the team only scored on a goal by Grant Ellingson (Collin Olson/Jace Roy).  Brady Crockett had 29 saves for the Blades.  Chris Coleman had 47 saves for the Flames.  In the consolation championship, the Blades took fifth with a win over the Richland (MT) Rangers.  Scoring goals for the Blades were Max Johnson and Collin Olson with two goals.  Five seniors played their last game as Blades – they were Collin Olson, Caleb Veer, Max Johnson, Brennen Rueger, and Brady Crockett.  Their season ended with a 12-16-3 record.  The team members were Warren Mack, Max Johnson, Caleb Veer, Connor Braaten, Brennen Rueger, Garth Fetsch, Collin Olson, Yosemite Miller, Brady Crockett, Wayne Borgen, Nathan Howatt, Nic Roy, Grant Ellingson, Jace Roy, and Nick Koller.

The Langdon Pee Wee team took third place in the State B2 tournament.  They defeated Richland in the opening round game then lost to Mayville-Portland in their second game.  Langdon defeated Bismarck, 9-3, in the third place game.  Jace Ramberg, Logan Waslaski, and Dalton Fetsch all won playmaker patches.  Ramberg and Fetsch also won hat trick patches.  Team members were Ramberg, Waslaski, Fetsch, Sam Field, Brady Otto, Stephen Tollefson, Cole Darling, Danny Kartes, Hunter Kartes, Joey McGauvran, and Dylan Agnes.  Their coaches were Kevin Waslaski and Carl Tollefson.

The Langdon Bantams took fourth place in the State B3 tournament which was held right here in Langdon. They were seeded seventh and ended up with a first-round bye.  They lost an over-time heartbreaker to Bismarck, 4-3, and then lost to Jamestown-Valley City in the third round game.  Team members were Jesse Lien, Sam Field, Landan Tollefson, Logan Waslaski, Danny Kartes, Dalton Fetsch, Brady Otto, Cameron Phillips, Jace Ramberg, Landon Johnson, Dylan Agnes, and Todd Cook.  They were coached by Kevin Waslaski and Carl Tollefson.

The Magic Storm basketball teams held their Awards Banquets to honor those athletes deemed outstanding by their teammates.  Girls Basketball: Hustle Award – Carlie Werner; Katrina Hall – Top Defensive Player, Most Assists, and Most Steals; Caitlyn McArthur – 2nd leading rebounder; Cassis Logie – 45+ Club for Defensive Rebounding; Krystle Hall – Most Improved, Most Points Scored, Best Field Goal Percentage, Most Free Throws Made, Most Rebounds, Most Blocked Shots; and Jocelyn Klein – Sixth Person Award.  Boys Basketball: Kyle McConnell – Team Captain; Woodrow Malaterre – Spirit Award; Ryan Hoffman – Most Field Goals Made, Most Rebounds, Most Blocked Shots; Lance Logie – Offensive Player of the Year, Most Points, Best Free Throw Percentage; Lucas Dick – Rookie of the Year; Trevor Darling – Defensive Player Award, Best Field Goal Percentage, Most Assists, Most Steals; Benjamin Tabert – Most Improved; Ethan Sager – Hardest Worker; and Mitchell Wirth – Co-Offensive Player of the Year.

A group of young men won the REC1 Division Championship at the Men’s Grand Am tournament in Grand Forks.  Team members were Jake Karstenson, Josh Overby, Andy DelaBarre, Justin Overby, Jesse Zeis, Jon Granlund, and Zack Schaefer.  Justin Overby won the MVP of this division while Zack Schaefer was also named to the All-Tournament team.

The Langdon Girls Track & Field team took part in the NDSU Indoor Meet to open their season.  They took first place!  Winning first place were the following athletes – Julie Dinius – 60 M Dash, McKenzie Hart – 60 M Hurdles, Julie Dinius – Pole Vault, and the 800 M Relay team of Dinius, Hart, Mercedes Stein, and Abbey Braaten.

Both the girls and boys track team took part in the Minot Indoor Early Bird Meet on March 29.  Those winning top places were Julie Dinius in the 55 M Dash, McKenzie Hart in the 55 M Hurdles, Julie Dinius in the 200 M Dash, McKenzie Hart in the long jump, and the 1 1/2 Lap Relay team of Dinius, Hart, Abbey Braaten, and Brittany Fetsch.  In the boys division, Xenos Lonewolf won the 55 M and 200  M Dashes, and Dylan Crockett won the 55 M High Hurdles.

At the Pembina County Indoor Meet held at UND, both the girls and boys teams took first place.  The girls scored 176 points and receive first place finishes from McKenzie Hart – 50 M High Hurdles,  50 M Low Hurdles, Long Jump, and a leg in the 800 M Relay; Julie Dinius – 50 Yd Dash, Pole Vault; Hope Bodnar – 1600 M Run, leg in the 800 M Relay; Katelyn Fetsch – 3200 M Run, leg in the 3200 M Relay; Mariah Bata – leg in the 3200 M Relay; Courtnie Cook – leg in the 3200 M Relay; Abbey Braaten – leg of the 8 Lap Relay; and Mercedes Stein – leg of the 8 Lap Relay.

The boys scored 130.5 points and had first place finishes by Dylan Crockett – 50 M High Hurdles, 50 M Intermediate Hurdles, Pole Vault, and a leg in the 8 Lap Relay; Xenos Lonewolf – 50 M Dash, 1 Lap Sprint, and a leg in the 8 Lap Relay; Ryan Gapp – Mile Run, and a leg in the 2 Mile Relay; Matt Gapp – leg of the 2 Mile Relay; Blake Balsdon – leg of the 2 Mile Relay; Lowell Dick – leg of the 2 Mile Relay; Wyatt Dick – leg of the 8 Lap Relay, and Colter Pritchard – leg of the 8 Lap Relay.

The Langdon Area Varsity Girls Track team took part in the Valley City Invitational on April 12, 2011.  They scored 79 points and finished in a tie for second place.  Abbey Braaten was the only Langdon athlete to pick up a first place ribbon in the meet.  She took first place in the pole vault.

Playing at the Roxy Theatre in early April of 2011 was “Limitless” starring Jennifer Carpenter, Jake McDorman, Hill Harper, and Bradley Cooper.

The top pop hit in April of 2011 was “E. T.” by Katy Perry with Kanye West. In country music, the top song of the time was “Colder Weather” by the Zac Brown Band.